Ahhoz, hogy ezt jól megértsük szükség van egy kis anatómia tájékozottságra. A végbél záróizomzat két izomból áll: egy belső és egy külső izomkötegből. A külső záróizom akaratlagos irányítás alatt áll (tudatosan összeszorítható és ellazítható), a belső záróizomzatot viszont a vegetatív idegrendszer irányítja (akaratlagosan/tudatosan nem irányítható).
Ezen izomcsoportok összehangolt működése szükséges a normál székelési mechanizmusokhoz, illetőleg a széklettartáshoz.
Sok esetben, az izomtónus fokozottá válik, tartósan görcsbe kerül, nem engedi a teljes izomzat ellazulását. Ez gyakran vezet végbél nyálkahártya repedéshez, mely néhány mm-től több cm-ig terjedhet.
Ez a seb egy tulajdonképpen nemgyógyuló krónikus seb/fekély.Ezt nevezzük végbélrepedésnek, van anális fissurának. Ezen seb gyakran a végbélcsatorna keresztcsont felőli részén alakul ki, de bármely irányban előfordulhat. Kialakulásában szerepet játszhat a széklethabitus változása is (pl. szorulás, vagy hasmenés), ritkábban anális idegentest is okozhatja.
Két fázisát különböztetjük meg a betegségnek.
Az akut szakaszban a kezdetekkor a repedés csak kicsi és felületes, majd később a krónikussá vált fissura esetén a sebalap szélesebbé válik, a krónikus gyulladás jeleit mutatja. Néha felette kis polipszerű képlet (papilla), alatta lencsényi, borsónyi végbél körüli csomó (úgynevezett előőrs csomó) képződik.
Mivel mindez jelentős és állandó fájdalommal járhat, a szervezet védekező mechanizmusa egy tartós záróizomgörcsöt tart fenn a fájdalom csökkentése érdekében. Ezt mindenképpen kezelni kell.
Más-más kezelés igényel az akut és a krónikus szak.
Akut szakban simaizom ellazító spray, gyulladáscsökkentő végbélkúp, és végbélkrém alkalmazását javasoljuk, életmód változtatással és székletrendezéssel együtt (megfelelő rost mennyiség bevitel és fokozott folyadékbevitel).
Az is el kell mondani, hogy ezen kezelések ellenére az elváltozás nem mindig szűnik meg és a fissura krónikussá válik.
Ez csak műtéti kezeléssel oldható meg.
|