|
Szakrendelésünkön elérhetők:
Gasztroenterológiai vizsgálatok
Fontos, hogy panaszainak kivizsgálását gasztroenterológiai vizsgálattal kezdje meg, mivel a szakterületen elérhető diagnosztikai módszerek helyes megválasztása gasztroenterológus szakorvos feladata. Ezzel Ön saját egészségügyi kockázatait csökkenti, mielőbbi gyógyulásának esélyét javítja.
Mi történik a gasztroenterológiai vizsgálat során?
A gasztroenterológiai vizsgálat a páciens kórelőzményének részletes felvételével kezdődik. Ennek során az orvos kikérdezi a páciens eddigi betegségeit, jelen panaszait, rákérdez a dohányzás-, alkoholfogyasztás mértékére/időtartamára, gyógyszerszedésre, munkakörülményeire, az esetleges stressz fennállására. Ezek mellett természetesen a táplálkozási szokásokra, étkezéssel összefüggő panaszokra kiemelt figyelmet fordít. A fizikális vizsgálat során elvégzi a has részletes vizsgálatát (tapintás, kopogtatás, hallgatózás), esetenként kiegészítve a végbél tapintásos vizsgálatával, amely csak a páciens külön beleegyezése esetén történik meg. A gasztroenterológiai adatok ismeretében az orvos megállapítja a további vizsgálatok (vérvétel, ultrahang, endoszkópos vizsgálat - gyomor- és béltükrözés -, hasi CT, hidrogén-kilégzési, ételintolerancia teszt) szükségességét. A felállított diagnózis függvényében diétás és életmódbeli tanácsokat ad, illetve a javasolt gyógyszerek adagjáról, bevételéről és lehetséges mellékhatásáról tájékoztatja a beteget, majd szükség esetén kontroll vizsgálatra rendeli vissza. Amennyiben az adott betegnek további pl. sebészeti konzíliumra, ellátásra van szüksége, szakorvosunk ennek megszervezésében is segít.
Előkészületek a vizsgálat előtt
- Az első konzultációra hozza magával minden korábbi orvosi dokumentációját.
- Hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorral jöjjön (legalkalmasabbak a reggeli/délelőtti órák, amennyiben későbbi időpontja van, kérjük a vizsgálat előtt 4-6 órával nem étkezzen)!
- A vizsgálat előtt 2 órával már inni, pisilni sem szabad, a telt hólyag az ideális.
- Hidrogén-kilégzési teszthez, előző nap este már nem ehet és nem ihat, nem használhat fogkrémet.
Kérjük, olvassa el betegjátékoztatónkat a pontos felkészülés érdekében!
Olvasson tovább
Endoszkópia altatásban és bódításban
A gasztroenterológiai endoszkópos vizsgálatok úgynevezett minimál invazív diagnosztikai eljárások, amelyek történhetnek szájon át (gasztroszkópia), vagy a végbél felől indulva (kolonoszkópia). Az endoszkópos vizsgálat során vékony, száloptikás kamerát tartalmazó csövet juttatunk a nyelőcsőbe, a gyomorba és a patkóbél kezdeti szakaszáig. Mindez - azon túl, hogy szemmel jól láthatóvá teszi az orvos számára a kóros elváltozásokat - legtöbbször a mintavételi lehetőség is biztosított. Ez, vagyis a mintából végzett szövettani vizsgálat sok esetben alapfeltétele lesz a végleges diagnózisnak. Az endoszkópos vizsgálatok altatásban és bódításban is végezhetők, így kellemetlen emlékekkel nem kell számolnia.
Milyen panasszal forduljak gasztroenterológushoz?
Olvasson tovább
Gasztroenterológiai laborvizsgálatok
Az emésztéssel kapcsolatos élettani folyamatok és a páciens pillanatnyi állapotának megértéséhez szinte minden esetben elengedhetetlenül szükséges bizonyos laborvizsgálati paraméterek ismerete. Fertőzés, gyulladás, egyéb anyagcsere problémák megállapításában segít a vér, a vizelet és a széklet elemzése, amelyet labor partnerünk biztosít. Amennyiben allergiára visszavezethető panaszok merülnek fel, intézményünkben lehetőség van ún. nutritív allergia panelek alkalmazására is, amelyek vérvizsgálat által végezhetők el. Ezek számos olyan allergén vegyület ellenőrzését teszik lehetővé, amelyek a bevitt ételeken keresztül okozhatnak allergiás reakciókat.
Olvasson tovább
A kilégzési tesztek a non-invazív vizsgálatok közé tartoznak, ami azt jelenti, hogy nem járnak tűszúrással. A MeDoc Egészségközpontban H2 kilégzés tesztet végzünk, amely a laktóz intolerancia, a fruktóz intolerancia és a kontaminált vékonybél szindróma diagnózisát segíti. A vizsgálat során a páciensnek először laktózt tartalmazó oldatot kell fogyasztania, ezt követően pedig 20 percenként mérőkészülékbe kell fújnia, ami méri a páciens által kilélegzett hidrogén mennyiségét. A vizsgálat 120-180 percet vesz igénybe.
Olvasson többet a H2 kilégzéses tesztekről
Olvasson tovább
A MeDoc Egészségközpont számos ultrahangvizsgálat típust kínál, a gasztroenterológiai panaszok kivizsgálásához ezek közül elsősorban a hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat nyújt segítséget. A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatot - a szakterület fókuszában - gasztroenterológus szakorvos is végzi, de akár szűrő jelleggel, panaszmentes esetben önállóan is igénybe venhető. Intézményünkben a gasztroenterológus által végzet hasi ultrahangvizsgálathoz Philips Affiniti 70 ultrahang készüléket használunk. A képalkotó diagnosztikai vizsgálat eredménye támogatja a gasztroenterológus szakorvost diagnózisának felállításában - elsősorban az esetleges szervi - máj, epeutak, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, mellékvesék, húgyhólyag, méh és petefészek, férfiaknál prosztata - elváltozásainak megállapításával. A vizsgálat során a szervek kóros elváltozásai (pl. gyulladás, kövesség, megnagyobbodás, daganatos elváltozások, vérzés) mutathatók ki. Emellett vizsgálhatók a hasi erek is (szűkület, vagy tágulat). A vizsgálat különösen javasolt ismeretlen eredetű hasi fájdalmak, puffadás, étvágytalanság esetén, emellett panaszmentes betegek szűrővizsgálatára is.
Érdekelik a hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat részletei?
Olvass tovább
Gasztroenterológiai szűrőcsomagok
A páciensek sok esetben már panasszal érkeznek hozzánk, pedig a megelőzés is rendkívül fontos. Panaszmentes esetben válasszon gasztroenterológiai szűrőcsomagjaink közül! Teljeskörű áttekintést kaphat emésztőszervi, hasi-alhasi, allergiás és onkológiai státuszáról.
Olvass tovább
|
|
Milyen panasszal forduljak gasztroenterológushoz? |
- emésztőszervi panaszok esetében (hányinger, gyomorégés, hányás, hasi fájdalom székrekedés, puffadás, hasmenés, tápanyag felszívódási zavarok)
- „alarm” panaszok esetén (fogyás, étvágytalanság, vérszegénység, véres széklet, sárgaság)
- hasüregi tapintható kóros eltérések esetén
- más szervi betegségek (szív, cukorbetegség, tüdő- és vesebetegségek, reumás betegségek) keretében fellépő emésztőszervi panaszok
- ételintolerancia és érzékenység esetén (tejcukor, lisztérzékenység, gyümölcscukor érzékenység, ételallergiák)
- műtét utáni állapotok (gyomor vagy bél reszekció, epeműtét, hasnyálmirigy műtét jó- vagy rosszindulatú emésztőrendszeri betegségek miatt)
|
A gasztroenterológia mint tudományág |
Gasztroenterológia a belgyógyászatnak az emésztőszervek betegségeivel, azok fejlődési rendellenességeivel, kóros élettani működési zavaraival ( pl. ételintolerancia, felszívódási zavarok) és szervi elváltozásaival (pl.gyulladás, fekély, daganatok) foglalkozó szakterülete. A szakorvosi vizsgálat az emésztőrendszer részeire terjed ki, ezek a szájüreg, nyelőcső, gyomor, vékony- és vastagbél, máj és epeutak és a hasnyálmirigy. A gasztroenterológiai szűrővizsgálat az emésztőszervi betegségek korai, tünetmentes stádiumban való felfedezésére irányul és mint ilyen, kiemelkedő szerepe van a daganatok korai azonosításában. A szűrés módszere a feltételezett daganat lokalizációjától (kiindulási szerv) függ.
|
|
|