|
Onkológiai tanácsadás
Tények, ami mellett nem mehetünk el:
Magyarország sajnos még mindig vezető pozícióban van a világon a rosszindulatú elváltozások elfordulásának és halálozásának gyakoriságában.
Mivel foglalkozik az onkológia tudománya?
Az onkológia a testben és a testen megjelenő kóros szövetszaporulatokkal-daganatokkal foglalkozó tudomány. Ezen elváltozások szövettani besorolásuk és viselkedésük alapján lehetnek jó vagy rosszindulatúak. Nagyon sokakban él az a tévhit miszerint, ha valakinek rosszindulatú daganata van, akkor limitáltak az életkilátásai.
|
Ez nem így van! |
A modern onkológia célja, hogy az ilyen típusú betegségeket kezelje, lehetőség szerint meggyógyítsa, vagy jó életminőség mellett krónikus folyamattá alakítsa/ szelídítse. A megelőzés, valamint az időben és rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatok jelentőségét nem győzzük hangsúlyozni. A korai stádiumban felfedezett, akár tünetmentes betegség esetén az gyógyulási esélyek és az életkilátások hatványozottan megnőnek. Ahhoz, hogy a legmegfelelőbb komplex kezelést kapja meg a beteg, csapatmunka szükséges. A kezelés folyamatáról egy multidiszciplináris - több szakember által alkotott - csapat, az un. onkoteam dönt. (Klinikánkon jelenleg nem működik ilyen onkoteam) A képalkotó diagnózistól, a szövettani vizsgálatig, az esetleges műtéttől, a további onkológia kezelésekig, valamint az egyéb szakemberek által nyújtott segítségig (pl. pszichológus, gyógytornász, táplálkozási szakember) nagyon hosszú az út. Aki ezt az komplex folyamatot átlátja és a beteget kíséri az úton az az onkológus. Daganatos betegség esetén meghatározó az onkológus személye és szaktudása.
Klinikánk onkológusa tanácsadó és konzultációs jelleggel áll az Ön és hozzátartozója rendelkezésére.
|
Mit jelent az onkológia tanácsadás és konzultáció? |
Ahhoz, hogy az onkológus megalapozott véleményt alkosson, és tanácsot tudjon adni, fontos a személyes beszélgetés és elengedhetetlen az orvosi dokumentációk részletes átnézése és elemzése. Fentiek nélkül csak részleges véleményezés lehetséges. Onkológus szakorvosunk miután meghallgatta mindazt, amit a páciens vagy hozzátartozója fontosnak talál elmondani, átnézi a teljes előzetes dokumentációt (képalkotó leletek pl. CT, MR, egyéb vizsgálati leletek pl. gyomor, vastagbél tükrözés eredménye, szövettani leletek, molekuláris diagnosztikai leletek, onkoteam vélemény, kezelések során kapott zárójelentések) - Kérjük minden alkalommal hozza magával ezeket!
- Ezt követően válaszol a feltett kérdésekre, illetve elmondja a javaslatait.
- Szükség esetén fizikális vizsgálatot is végez, vagy további vizsgálatokat javasol.
- Elmagyarázza, amennyiben igény van rá a betegség lényegét, kimenetelét, stádiumait, kezelési lehetőségeket és annak hatásai, mellékhatásait.
- A felmerülő kérdésekre (nincs rossz kérdés!) megfelelő, szakmailag megalapozott választ ad,
- Életvezetési tanácsokkal is ellátja Önt, vagy hozzátartozóját.
Ezen tanácsok arra fókuszálnak, hogy Ön vagy hozzátartozója a lehető legnagyobb biztonság mellett a lehető legjobb életminőségben járja végig az utat a kezelések során.
Onkológusunkat komplex szemléletmód jellemzi, nem betegséget, hanem a beteg embert gyógyítja. Szemlélete integratív megközelítésű, amely szerint fontos az évezredes tudások, valamint a harmadik évezred életmódkutatásait beépíteni mind a rákbetegségek megelőzésébe mind a gyógyításába a zajló onkológiai kezelések mellé, illetve az esetleges visszaesés megelőzésébe is.
|
Kinek ajánlott az onkológia konzultáció? |
- Mindazon betegeknél, ahol frissen került felfedezésre valamilyen daganat gyanús elváltozás, vagy már a diagnózis alapján bizonyított a daganatos betegség
- Onkológia kezelés előtt állnak, vagy éppen zajlik a kezelés
- Kezelések lezajlása után tartósan gondozott betegként
- Állapotrosszabbodás esetén, ha az onkoterápiás kezelések már nem vezetnek eredményre, és csak úgynevezett. tüneti kezelés jön szóba. (fájdalom, gyengeség, étvágytalanság, emésztési panaszok...)
- Ha kísérni, gondozni szeretnénk végstádiumú rákbeteg hozzátartozónkat.
- Családban halmozottan előforduló daganatos betegségek esetén, ha tanácsadás szükségessége merül fel egyébként panasz és tünetmentes esetben is
- Megelőzési lehetőségekkel kapcsolatos kérdések esetén
Onkológiai konzultációra klinikánkon felnőtt-18 éven felüli betegeknek van lehetősége. Klinikánk gyermekonkológia konzultációt nem végez.
|
Mely daganattípusok esetén fordulhat hozzánk? |
Klinikánkon az úgynevezett szolid daganatos betegségek onkológiai konzultációjára van lehetőség. Vér és vérképzőszervi elváltozások a hematológia tárgykörét képezi.
Onkológus szakorvosunk kiemelten foglalkozik emlő, emésztőszervi-gyomor, vastag és végbél, hasnyálmirigy, máj - epeúti daganatos betegekkel. Egy-egy speciális terület pl. tüdődaganatok, vagy urológia daganatok egyéb specialistákhoz tartoznak. Ezen esetekben csak általános, daganattal kapcsolatos tanácsadás történik intézetünkben.
|
A leggyakoribb szolid daganatok |
- Emlő
- Emésztőszervi-gyomor, vastag és végbél
- Hasnyálmirigy
- Máj és epeúti
- Tüdőrák
- Urológiai (prosztata, hólyag)
- Nőgyógyászati (petefészek, méhszáj, méhtest)
- Természetesen ezen gyakori daganatok mellett, nagyon sok egyéb más, ritkábban előforduló, bármely szervet érintő daganat is előfordulhat.
Abban az esetben, ha nem tud személyesen megjelenni a szakrendelésen, kérjük, hogy hozzátartozója hozza magával a "Meghatalmazás páciens helyett történő részvételre szakrendelésen" nyomtatványt kitöltve, aláírva, melyet ide kattintva tud letölteni.
A konzultáció végén írásos összefoglalót kap a megbeszéltekről, javaslatokról.
|
|
|