Érszűkület (verőeres) Érszűkületkor a verőerek falában megy végbe strukturális változás. Az artériák merevebbé válnak, a belső átmérőjük csökken, így kevesebb vért lesznek képesek szállítani az adott szervhez. Ennek hatására a környező szövetek is kevesebb oxigénhez és tápanyaghoz jutnak. Ez sokáig tünetmentes lehet és csak szűrővizsgálattal lehet korai stádiumban kimutatni. Amikor tünetessé válik, általában már közepes, vagy kifejezetten előrehaladott állapotban van a betegség.
Az érszűkület egyik leggyakoribb megjelenési formája az érelmeszesedés Az érelmeszesedés (arteriosclerosis) kialakulásának kockázata a kor előrehaladtával egyre nő, valamilyen szinten tulajdonképpen mindenkit érint (ahogy mondani szokták, annyi évesek vagyunk, amilyen a verőereink állapota-ez a biológia korunk valójában), A fejlett országokban, ahol a keringési betegségek (agyi, szív és érrendszeri) a vezető halálokok közé tartoznak, az egyik legnagyobb egyéni és társadalmi egészségügyi probléma. Genetikai okok( öröklött tényezők) is állhatnak a kialakulás mögött, de a stressz, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a túlsúly, cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás, drogfogyasztás is lehet a háttérben, valamint felgyorsíthatják a folyamatot.. Az érelmeszesedés a testünk összes verőerét érinti a kialakulása után, függetlenül attól, hogy éppen melyik testrészünk panaszos.
A leggyakoribb érszűkületes megjelenési forma az alsóvégtagi érszűkület Az alsóvégtagi érszűkület hátterében az alsó végtagok (elsősorban az izmok) oxigén ellátási zavara áll. Jellemző tünete a járás közben jelentkező lábszárfájdalom( un. “kirakatnéző betegség”), mely nyugalmi helyzetben szinte teljesen megszűnik, azonban terhelésre ismét fokozódik. Emellett a lábikragörcs és a hideg lábfej is jellemző az alsó végtagi érszűkületben szenvedő betegekre.Előrehaladott állapotban nyugalmi fájdalom és esetleg nem gyógyuló seb is jelentkezik a végtagon.
Értágulatok
Sok esetben panaszmentes mellékleletként felfedezett elváltozásról van szó. A verőér fokozottan tágul, fala egyre vékonyodik. Ez azzal a veszéllyel járhat, hogy egy idő után a fokozott éren belüli nyomás hatására az ér elpattan és súlyos, akár élelet veszélyezető vérzés indul meg.
Vénás betegségek
A vénás megbetegedések rengeteg embert, akár a felnőtt lakosság harmadát, felét érinthetik. Sokan a mai napig úgy gondolják, hogy csupán esztétikai problémáról van szó, pedig a kezeletlen megbetegedéseknek súlyos következményei lehetnek. A visszérbetegség családilag örökölhető. Jelentős rizikótényező a tartós álló-, vagy ülőmunka végzése. A különböző stádiumú visszérbetegség más-más kezelést igényel. Ne várjuk meg míg olyan stádiumba kerül a betegség, amikor már csak a műtét segíthet, vagy esetleg nem gyógyuló seb, lábszárfekély alakul ki.
|